شیوه‌ های مقابله دشمنان با انقلاب اسلامی؛از فتنه ۸۸ تا پروژه نفوذ

در مطالعات امنیتی امروز، امنیت هر کشوری با گفتمان‌سازی، انسجام‌بخشی، بسیج نیروهای مردمی، نهادینگی ارزش‌های بنیادین، استحکام هویت و هم‌بستگی ملی سنجیده می‌شود. جمهوری اسلامی به دلیل ماهیت خاص نظام سیاسی خاص خود در این زمینه سعی کرده تا با اولویت دادن به گفتمان انقلاب اسلامی عمل کند. اما در حدود چهل سالی که از عمر انقلاب اسلامی می‌گذرد دشمنان سعی کردند تا با سنگ‌اندازی مانع از موفقیت انقلاب اسلامی شوند. در همین مدت نیز نظام جمهوری اسلامی از کوران حوادثی چون کودتا و جنگ جان سالم به در برده است. شواهد هم نشان می‌دهد نظام جمهوری اسلامی چهار دهه است که در نبرد اطلاعاتی بسیار سنگین با دشمن است و سالیانی است که این مبارزه شکل جدید به خود گرفته است.

در این نبرد مانند همیشه، اطلاعات نقش اولی و اساسی را دارد. در گذشته نقش اطلاعات در نبرد ساده بود اما امروزه این نقش بسیار پیچیده شده‌ است. چون دشمن از ابزارهای مختلف و با یک پیچیدگی خاص و بسیار قابل‌توجه از آن استفاده می‌کند. همین امر کشف توطئه‌ها و حرکت‌های دشمن را به امری سخت پیچیده و  بسیار قابل‌توجه بدل می‌نماید.

برای مثال، به مرور زمان جنس تهدیدات امنیتی از نوع سخت‌افزاری به نرم‌افزاری تغییر کرده و همین رویکردهای جدید به امنیت را ضروری ساخته است.اوایل دهه هفتاد شمسی بود که مقام معظم رهبری با مطرح کردن بحث تهاجم فرهنگی برای نخستین بار این نوع از تهدیدات را مورد توجه قرار دادند. از آن زمان تاکنون نیز بارها با استفاده از مفاهیم دیگری چون جنگ نرم به این نوع از تهدیدات اشاره کردند. این تهدیدات حوزه ارزش‌ها، هنجارها، باروها و سبک زندگی دینی و ایرانی ما را نشانه گرفته است و به گونه‌ای است که روند جامعه‌‍‌پذیر کردن را مختل کرده است. همین باعث شد تا بحث ناتوی فرهنگی و جنگ نرم یکی از مباحث جدی امنیتی باشد. چرا که مدتی است که تهاجم از ارزش‌های انقلابی و نظام جمهوری اسلامی به بنیان‌های دینی و  ارزش‌های الهی رسیده است که در راستای همان جنگ نرم است.

مقام معظم رهبری با تعبیر جالب «افسران و سربازان عرصه جنگ نرم» از مقاومت در برابر این تهدیدات یاد کردند. در این راستا وقتی دشمن از مدت‌ها پیش با طراحی‌های اطلاعاتی قصد دارد تا بستر هنجارساز، گفتمان‌ساز و انسجام بخش نظام را هدف قرار بدهد باید به صورت جدی و با استفاده از روش‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری با دشمن مقابله کرد و در مقابل توطئه‌ها و تهدیدهای او ایستاد. افسران جنگ نرم در این عرصه به صورت جدی وارد عمل شدند اما آیا بدون اطلاعات می‌توانند کاری از پیش ببرند؟ خیر. این نیازمند ابزارهای سخت‌افزاری است و بنابراین باید شیوه‌های نرم‌افزاری به موازات سخت‌افزاری به کار گرفته شود.

از شکسست در حضور طبقه متوسط تا طبقه پایین

تغییر در شیوه مقابله دشمنان با انقلاب اسلامی مصادیق متعددی داشته است که نشان از طراحی‌های مختلف دستگاه‌های جاسوسی دارد. برای نمونه تجریبه فتنه ۸۸ نشان از حضور جدی پرتوان دشمن و دستگاه‌های اطلاعاتی کشورهای مختلف در مقابله با نظام بود. آن‌ها سعی کردند تا طبقه متوسط به بالا را به زمین بازی علیه نظام جمهوری اسلامی بکشانند اما این طبقه به هنگام حضور در خیابان با نخستین مواجهه با هسته سخت قدرت عقب کشید و نقشه دشمنان نقش بر آب شد. این موجب شد تا آن‌ها به فکر آوردن نیروهایی به خیابان باشند که چیزی برای از دست دادن نداشته باشند. در دی ۹۶ و آبان ۹۸ طبقات پایین و اقشار ضعیف جامعه به میدان آمدند آنها به دلیل وضعیت سخت اقتصادی به نوع مدیریت و سیاست‌های در حال اجرا اعتراض داشتند. وقتی نیروهای نفوذی استکبار با نفوذ در میان این اقشار شروع به دادن شعارهای ساختارشکن علیه ولی فقیه و اصل نظام کردند این نیروها که اصل نظام را قبول داشتند به پیاده‌روها رفتند که ما با اصل نظام مخالف نیستیم و خود را از این نیروهای نفوذی جدا کردند تا باز هم طراحی‌های دشمن شکست بخورد.

شکست دشمنان در این زمینه به دلیل نداشتن شناخت کافی از مردم ایران است. آن‌ها گمان می‌کنند معضلات مدیریتی موجود باعث می‌شود تا مردم به اصل نظام و انقلاب بدبین شوند و از آنها دست بکشند در حالی که مردم این نظام و انقلاب را از آن خود می‌دانند و حساب سوءمدیریت‌ها را از اصل نظام و رهبری جدا می‌کنند. همین خاصیت آن‌ها موجب شده تا در مقاطع مختلف حساب‌های دشمنان به هم ریخته شود و سرمایه‌گذاری دستگاه‌های اطلاعاتی هیچ شود.

نفوذ شیوه جدید دشمن در مقابله

بررسی طراحی‌های دشمن در سال‌های اخیر نشان از یک شیوه مقابله دیگر با انقلاب اسلامی دارد. ترسیم نقشه مواجهه و مبارزه با این طراحی‌ها، شناخت ما از شیوه‌های مبارزه دشمن و جریان نفوذ را که یکی از تاکتیک‌های نبرد اطلاعاتی است ضروری می‌سازد. در صورتی که ما به این مباحث بی‌توجه باشیم دشمنان ما با داشته‌های اطلاعات سیاسی، فرهنگی دانشگاهی، علمی، اقتصادی، دیپلماتیک، رسانه‌ای و تکنولوژیکی توان تهدید دستاوردهای انقلاب را به صورتی خیلی جدی پیدا می‌کنند که تا حدودی در سال‌های اخیر ضربه‌های آن را حس کردیم.این ضربه‌ها نتیجه نفوذ دشمن است.

همان‌طور که قبلا گفته شد دشمن در چهل و دو سال عمر انقلاب اسلامی، توطئه‌های زیادی را به کار برده که در اغلب آنها شکست خورده است. همین باعث شد تا به تجریه و تحلیل شکست خود در این زمینه بپردازد. یکی از چیزهایی که شاید از ده سال گذشته خیلی جدی روی آن برنامه‌ریزی کرده مسئله نفوذ است. آنها به این نتیجه رسیدند که از طریق نفوذ کارشان را به نتیجه برسانند. در این زمینه دشمن به بررسی عمیق شخصیت‌ها می‌پردازد و ابعاد اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و حتی امنیتی آنها را بررسی می‌کند تا شیوه نفوذ در آنها را بیابد. بعد متناسب با خصوصیات هر شخصیت در آنها نفوذ پیدا می‌کند.

برای مثال در دولت نهم و دهم رئیس‌جمهور وقت محمود احمدی‌نژاد را شخصیتی مذهبی دید و از این طریق وارد شد و فردی چون اسفندیار رحیم‌مشایی را در کنار او قرار داد که نشانی غلط به او بدهد که تو خودت راه ارتباط با امام زمان را بلدی چه نیازی به ولی فقیه داری؟ نتیجه این نفوذ قرار گرفتن احمدی‌نژاد در مقابل ولی‌فقیه و قهر ده روزه‌اش و کلی اظهارات بی‌پایه و اساس و اقدامات ناصواب دیگر بود.

این شیوه پیچیدگی خاص خودش را دارد و گاهی نتیجه بررسی‌ها و سرمایه‌گذاری‌های چندین ساله دستگاه‌های اطلاعاتی خارجی از جمله  MI6 است که مثلا با مطالعه در مذهب شیعه راه نفوذ را در تاسیس انجمن حجتیه می‌بیند و از شیوه مذهبی استفاده می‌کند. در این انجمن، شخصیتی چون مشایی پرورانده می‌شود تا روز مبادا بدین شکل از او استفاده شود.

فرجام سخن

تجربیات متنوع در طول عمر انقلاب اسلامی نشان می‌دهد دشمنان با استفاده از طراحی‌های مختلف در هر برهه‌ای سعی کردند تا به شکلی خاص به مقابله با نظام جمهوری اسلامی بپردازند اما هر بار به دلایلی شکست خوردند. مسیرهای متفاوت آن‌ها به یک نتیجه آن هم مقابله با گفتمان انقلاب اسلامی ختم می‌شود، آن هم به دلیل ترس از گسترش و رشد این گفتمان که بدیلی نو و تازه در برابر گفتمان غرب است. شاید مهمترین حوزه حضور دشمن که توجه بیشتری می‌طلبد حوزه فرهنگ است که ارتباط مستقیمی با ارزش‌ها و باروهای دینی و ملی کشور دارد و می‌تواند پایه‌های اعتقادی و مشروعیت‌ساز نظام را سست کند؛ آن‌چه که حتی پروژه نفوذ دشمن را تسهیل می‌سازد و می‌تواند سدهای مقاومت در برابر باورهای غربی را سست کند. بنابراین باید به صورتی جدی برای مقابله با برنامه‌های غرب در این حوزه اندیشید و پاسخی دندان‌شکن به دشمنان داد. در همین راستا باید در دو جبهه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری با قدرت وارد عمل شویم تا با استفاده از اطلاعات، تکنولوژی روز دنیا با همان پیچیدگی و تنیدگی شیوه و ابزار دشمن، از انقلاب و نظام پاسبانی کنیم.

مطالب مشابه
دیدگاه ها