زندگی نامه

زندگینامه حجت الاسلام و المسلمین حیدر مصلحی

حجت الاسلام و المسلمین حیدر مصلحی
تولد : ۱ شهریور ۱۳۳۶
ملیت : ایرانی
احزاب سیاسی : سیاسی ائتلاف رایحه خوش خدمت
همسر : فاطمه کرمی
دین : اسلام (شیعه)

زندگی‌نامه

حجت‌الاسلام والمسلمین حیدر مصلحی در سال ۱۳۳۶ در شهرضا، استان اصفهان در خانواده‌ای مذهبی چشم به جهان گشود. ۱۷ ساله بود که با شهید بهشتی آشنا شد و کار تبلیغی خود را درباره آشنایی نسل جوان با نهضت امام خمینی از حسینیه ارشاد، آغاز کرد. از همان سال در کنار سایر انقلابیون در مبارزات شرکت کرد تا انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ پیروز شد.

او در همان اوایل انقلاب با تشکیل سپاه و کمیته انقلاب اسلامی به عنوان مسئول عقیدتی و سیاسی منصوب و با آغاز جنگ تحمیلی در شهریور ۱۳۵۹ به عنوان یک بسیجی وارد عرصه‌ دفاع مقدس شد. وی در این دوران مسئولیت سیاسی نمایندگی حضرت امام در قرارگاه عملیاتی کربلای سپاه در مناطق عملیاتی جنوب و غرب را بر عهده گرفت. مصلحی همچنین مسئولیت سیاسی بخش خارجی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و نمایندگی حضرت امام در قرارگاه خاتم سپاه در مناطق عملیاتی جنوب و غرب کشور را هم در کارنامه خود دارد.

وی در کل از سال ۱۳۶۱ تا پایان جنگ تحمیلی در کنار رزمندگان غیور اسلام سعی به انجام تکلیف خود در جبهه‌ کرد و در این دوران مجروح و شیمیایی شد. پس از هشت سال دفاع مقدس با تفکیک نیروهای پنج‌گانه سپاه، او در نیروی زمینی سپاه با سمت نمایندگی مقام معظم رهبری ادامه خدمت داد. پس از آن نیز در نیروی مقاومت بسیج و سپس در نیروی هوایی سپاه با همین عنوان، افتخار نمایندگی مقام معظم رهبری را تا سال۱۳۸۵ داشت.

عضویت در شورای نمایندگان ولی‌فقیه در مناطق اهل‌سنت، رئیس شورای برنامه‌ریزی مدارس علمیه اهل‌سنت، عضویت هیئت مرکزی نظارت شورای نگهبان استان تهران و شهر تهران، نمایندگی ولی‌فقیه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه ازدیگر سوابق اوست.

وی در دولت دهم  با کسب اکثریت آرای نمایندگان مجلس هشتم وزیر اطلاعات شد که البته بعد از اختلاف با رئیس‌جمهور وقت، در ۲۸ فروردین ۱۳۹۰ از سمت خود استعفا داد، اما با حکم رهبر معظم انقلاب تا پایان دولت دهم (مرداد ۱۳۹۲) بر مسند خود باقی ماند.

وی پس از پایان دوران وزارت، رئیس سازمان نشر و ارزش‌های مشارکت روحانیت در دفاع مقدس و مسئول دفتر تأیید شرعی ضوابط و برنامه‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود.

سوابق تحصیلی و علمی

حجه‌الاسلام مصلحی از لحاظ سوابق تحصیلی و علمی، دروس حوزوی را تا سطح خارج فقه و اصول در حوزه‌های علمیه شهرضا، قم و تهران گذرانده و از محضر اساتید سطوح عالی و خارج همچون حضرات آیات پایانی، ستوده، مصباح، تبریزی، موسوی تهرانی، مکارم شیرازی، حاج‌آقا مجتبی تهرانی، مظاهری، جوادی آملی و مقام معظم رهبری بهره برده است و در حال حاضر دارای درجه اجتهاد است. علاوه‌بر این‌ها دارای مدرک کارشناسی‌ارشد الهیات و معارف اسلامی از مؤسسه آموزشی امام‌خمینی قم است.

سابقه مدیریت نشریات مختلف و تدریس در دانشکده شهید محلاتی سپاه نیز بخشی دیگر از فعالیت‌های اوست. همچنین او صاحب تألیفاتی از جمله «حیل ربا از دیدگاه فقهای معاصر»، «درآمدی بر نظریه‌ها و مکاتب و رویکردها در باب امنیت: اسلام و غرب» و «تأملی قرآنی روایی در ویژگی‌ها روش‌ها و حوزه‌های نفوذ دشمن» است.

نامزدی در انتخابات مجلس خبرگان

وی در خرداد ۱۴۰۰ برای حضور در انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری از حوزه انتخابیه تهران اعلام کاندیداتوری کرد. «خبرگان صدای مردم» و  «مطالبه گری عالمانه» شعارهای انتخاباتی وی هستند.او می‌گوید با رویکردی انقلابی با هدف تغییر وضع موجود مجلس خبرگان پا به رقابت گذاشته است. مهم‌ترین برنامه وی مطالبه‌گری مجلس خبرگان و پویایی این نهاد انقلابی است.

 

  • اهم سوابق مدیریتی و اجرایی

مسئول عقیدتی سیاسی کمیته‌های انقلاب اسلامی ایران

مسئول سیاسی بخش خارجی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

مسئول دفتر سیاسی نمایندگی حضرت امام در قرارگاه کربلا سپاه- مناطق عملیاتی جنوب و غرب کشور

نمایندگی حضرت امام در قرارگاه کربلا سپاه- مناطق عملیاتی جنوب

نمایندگی حضرت امام در قرارگاه خاتم سپاه- مناطق عملیاتی جنوب و غرب کشور

نماینده ولی‌فقیه در نیروی زمینی سپاه پاسداران

نماینده ولی‌فقیه در نیروی مقاومت بسیج سپاه پاسداران

نماینده ولی‌فقیه در نیروی هوایی سپاه پاسداران

عضو شورای نمایندگان ولی‌فقیه در مناطق اهل‌سنت

رییس شورای برنامه‌ریزی مدارس علمیه اهل‌سنت

عضو هیئت مرکزی نظارت شورای نگهبان- استان تهران و شهر تهران

نماینده ولی‌فقیه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه

وزیر اطلاعات در دولت دهم و ادامه کار با حکم خاص مقام معظم رهبری مد ظله عالی

رییس سازمان نشر و ارزش‌های مشارکت روحانیت در دفاع مقدس

مسئول دفتر تأیید شرعی ضوابط و برنامه‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

  • فعالیت‌های تحصیلی، علمی،تخصصی

سطح خارج فقه و اصول

دارای درجه اجتهاد

مدرک کارشناسی ارشد الهیات و معارف اسلامی

تدریس در دانشگاه محلاتی سپاه

مدیریت نشریات و مجلاتی چون:

فصلنامه مطالعات سیاسی روز (ویژه هادیان سیاسی بسیج)،

ماهنامه بصیرت بسیج با موضوعات سیاسی و فرهنگی،

فصلنامه نور اندیشه ویژه طلاب حوزه علمیه،

سراج بسیجی ویژه پایگاه‌های مقاومت بسیج

شمیم معرفت ویژه مربیان عقیدتی سپاه

حضور مستمر در کمیسیون‌های تخصصی توجیه سیاسی و بصیرت کارکنان سازمان‌ها

  • کتب چاپ شده

حیل ربا از دیدگاه فقهای معاصر

درآمدی بر نظریه‌ها و مکاتب و رویکردها در باب امنیت: اسلام و غرب

تأملی قرآنی روایی در ویژگی‌ها روش‌ها و حوزه‌های نفوذ دشمن